پرینت

دکتر اکبری قائم مقام معاونت آموزش وزارت بهداشت در مراسم هم اندیشی آموزش علوم پزشکی در آستانه ی دهه ی پنجم:تلاش و عملکرد دانشگاه بقیه الله در عرصه ی طب نظامی تحسین بر انگیز است

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار دانشگاه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه بقیه الله (عج)، برنامه ی هم اندیشی آموزش علوم پزشکی در آستانه دهه پنجم انقلاب با حضور دکتر اکبری قائم مقام معاونت وزارت بهداشت و دکتر حیدری جانشین معاون وزارت بهداشت در سالن امام علی (ع) برگزار شد.

دکتر اکبری قائم مقام معاونت آموزش وزارت بهداشت و درمان کشور در جمع اساتید و دانشجویان گفت: دانشگاه بقیه الله دانشگاهی است که ماموریت مشخصی داشته است و در تربیت نیروی انسانی خوب عملکرده است ما معمولا آموزش می دهیم اما متاسفانه تربیت نیروی انسانی در بسیاری از دانشگاههای ما دیده نمی شود در حالیکه دانشگاه بقیه الله هم به تربیت نیروی انسانی می پردازد و دانشجویان را آموزش می دهد. ماموریت گرایی از ابتدا در ذات این دانشگاه دیده شده است. در حوزه ی مدیریت نیز این دانشگاه خوب عملکرده است و ان شا الله همین مسیر را ادامه خواهد داد.

دکتر اکبری در ادامه افزود: اگر قرار است کاری در حوزه ی آموزش انجام شود باید اصل را هیئت علمی قرار دهیم. این مسئله باید در حیطه ی تحول و نوآوری مورد تاکید قرار گیرد. در بسیاری از زمینه ها ما می توانیم به عنوان مرجع عرضه شویم که این دانشگاه نیز به درستی کار های شاخص و مناسبی انجام داده است. در حوزه ی طب نظامی کم کار شده بود که به لحاظ ماموریت هایی که برای دانشگاه بقیه الله (عج) تعریف شده خوب کار خود را انجام داده و می تواند مرجعیت علمی داشته باشد.

قائم مقام معاونت آموزش وزارت بهداشت در ادامه اعلام کرد: در عرصه های بین المللی دانشگاه بقیه الله می تواند به درستی در این زمینه عمل کند و دید بین المللی نیز برای بقیه الله بسیار مهم است. دانشمندان ما باید در سایر کشور ها حضور داشته باشند تا بتوانیم تجربیات خود را ارئه دهیم.

دکتر اکبری ادامه داد: مسئله ی مهم دیگر آموزش است که بحث آموزش مجازی نیز مطرح شده است و برای بسیاری از افراد سوال بر انگیز است اما وقتی با دانشگاه مجازی کار کردند متوجه شدند که فرایند کاری آن سخت نیست و ان شا الله این دانشگاه هم از این امکانات استفاده کند و دروس خوبی را ارئه دهد تا بتوانیم بستری را برای تعامل بهتر دانشگاهها با هم ایجاد کنیم. دوره ی کارشناسی ارشد آموزش پزشکی به صورت مجازی در حال برگزاری است. فکر می کنم این روشهای آموزشی می تواند بستر توسعه ی بین دانشگاهی اشود.

دکتر اکبری درباره ی برنامه های آموزشی وزارت بهداشت گفت: برنامه ی پزشک عمومی باید مورد بازبینی قرار می گرفت که با پیشرفت علم و دانش این بازنگری ها انجام شد. مهم ترین برنامه، برنامه ی آموزش پزشکی بود که باید مورد باز بینی قرار می گرفت. از خوبی های برنامه های آموزش پزشکی که مطرح شده انعطاف پذیری بر اساس هدف کشور و نیاز دانشگاه است. این اختیار به دانشگاهها داده شده که محتوا را تنظیم کنند و قبلا هم گفته شد که بدون در نظر گرفتن شورای عالی برنامه ریزی تا حد 20 درصد می توان واحد ها را تغییر داد.

قائم مقام معاونت آموزش وزارت بهداشت گفت: ماموریتها یی که برای هر دانشگاه مطرح شد بر اساس توانمندی ها و نظر خود دانشگاه بود. مجموعه ی ستادی وزارت بهداشت نمی رسد در همه ی امور نظارت کند وقتی می گوییم طب نظامی به دانشگاه بقیه الله واگذار شده مرجع همین دانشگاه است. وقتی ما برنامه ریزی می کنیم به همه ی امکانات و توانمندی ها توجه داریم و بر اساس آن ماموریتهایی را برای هر دانشگاه تدارک می بینیم.

دکتر اکبری در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: تجربه ی وزارت نشان می دهد که دانشگاه بقیه الله (عج) بسیار خوب عملکرده است و همه ی انتظارات جامعی که وزارت بهداشت در آن حوزه را دارد دانشگاه بقیه الله بسیار خوب پاسخ داده. ما انتظار داریم که بتوانیم بیشتر با توانمندی های این دانشگاه آشنا شویم و ماموریتهایی جدیدی را ارائه بدهیم. فکر می کنم این دانشگاه نیز خود فکر می کند که نباید حوزه ی ماموریتها خود را محدود ببیند.

سخنران دیگر این برنامه، دکتر جلالی؛ رئیس دانشگاه بقیه الله (عج) در آغاز سخنان خود ضمن عرض خیر مقدم به دکتر اکبری؛ قائم مقام معاونت آموزش وزارت بهداشت گفت: اولین سوالی که هر سازمان باید از خود بپرسد این موضوع است که آیا تحول لازم است یا خیر؟ دانشگاهها و همه ی سازمانها شبیه موجودات زنده ای هستند که دائم رشد می کنند اگر دارای رویکرد ایستا باشند دچار رکود و رخوت می شوند. بنابراین هر سازمان برای تعالی نیاز به تعالی و تحول دارد. شاید نگاه بلند مدتی حداقل در افق های 10 یا 20 ساله در حوزه ی پزشکی وزارت بهداشت را بتوان دید که بتواند محصولی را برای پیشبرد اهداف خود بسازد. وقتی می خواهیم محصولی را بسازیم باید به چند پرسش پاسخ دهیم. اول اینکه این محصول برای چه کاری ساخته می شود؟ مشتریان این محصول چه کسانی هستند؟ آیا این محصول برای انجام چارچوبها ظرفیت های لازم را دارد یا خیر؟ در حوزه ی پزشکی نیز چنین است. بر اساس استراتژی ها و نقشه ی راه بلند مدت چیست؟

دکتر جلالی افزود: اولین موضوع؛ اصل تحول در حوزه ی آموزش است که ما باید سرعت پیشرفت خود را در مقایسه با دنیا افزایش دهیم. مسئله ی مهم دیگر این است که اساس دانشگاه پزشکی تربیت نیروی پزشک عمومی است. نباید همه ی تمرکز ما روی متخصصین باشد. متاسفانه این مشکل را داریم که ما بیشتر به فکر تربیت دانشجوی پزشک متخصص هستیم در حالی که تربیت پزشک عمومی در درجه ی نخست باید برای ما مهم باشد. نکته ی دیگر دپارتمانها هستند . ما فکر می کنیم هر دپارتمانی باید در پازل خود با اختیارات خود حرکت کند.

رئیس دانشگاه در ادامه خاطر نشان کرد: نگاه ما به پزشکی در آینده چیست ؟ اولین نگاه سلامت محوری است. فقط توجه به درمان محوری اثر بخش نیست و همچنین درمان محوری نیاز به هزینه ی زیاد دارد. نگاه سلامت محور نگاه جدید در دنیا و ایران است. دانشجوی ما باید بداند که چه وظایفی را باید بر عهده بگیرد؟ دومین مسئله بحث سیستم ساختار سازمانی در پزشکی است. پزشک باید آموزش کافی را ببیند که بتواند نقش آفرینی موثر متناسب با روز داشته باشد. محوریت مدیریت در حوزه ی سلامت مهم است. دانشجویان مدیریت و رهبری را حتما باید در حوزه ی سلامت و دانشگاه یاد بگیرند که خوشبختانه در دانشگاه ما این اصل دیده شده است.

دکتر جلالی در پایان سخنان تصریح کرد: برخی از دانشگاهها مثل ما نیاز به طب رزمی دارد. برای کشوری که دائم در معرض تهدید و بحران است و عرصه ی پزشکی و سلامت یکی از مهم ترین مباحث است باید دانشجو کاملا تهدید ها را بشناسد و چگونگی مقابله با آن را یاد بگیرد. امروزه تهدید ها تغییر کرده و ناشناخته است. اکنون پیرامون کشور خودمان گزارشهایی از آسیب ها دیده می شود که هنوز منشا آن مشخص نیست و باید در این زمینه کار شود. ما باید محصولی را کار آفرینی کنیم که به خدمت رسانی بهتر کمک کند و دوره ها را کوتاه و با کیفیت کنیم. بر این اساس است که می توانیم نیروهای موثر و متعهد تربیت کنیم.

گفتنی است در پایان این برنامه از اساتید هیئت علمی و مدیران دانشگاه با اهدای لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000