پرینت

مشروح مصاحبه ریاست دانشگاه با روابط عمومی

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار دانشگاه

دکتر جلالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه ضمن تبریک فرا رسیدن ایام دهه ی فجر در مورد وضعیت بودجه ی سازمان گفت: حقیقت این است که در سال آینده کشور به لحاظ بودجه ای وضعیت مناسبی ندارد. حقیقت دوم این است که دولت و سازمانهای دولتی آنقدر بزرگ شده اند و به لحاظ نیروی انسانی سنگین شده اند که کشور برای توسعه و پیشرفت تقریبا پول جدی ای ندارد. دانشگاه ما هم به لحاظ ساختار بودجه بندی مثل دولت است و برای اداره عادی سازمان دچار مشقت و سختی در حوزه مالی و بودجه هستیم.

رئیس دانشگاه بقیه الله (عج) در ادامه افزود: در حالی که ما وارد برنامه پنج ساله ششم شدیم و طرحهای جدی ای را رقم زده ایم و افق بسیار خوبی را برای دانشگاه در تراز انقلاب ترسیم کرده ایم. طبیعی است که تلاش خود را افزایش دهیم تا بتوانیم بهبود وضعیت پرداخت داشته باشیم و تلاش می کنیم منابع بهتری از سپاه و دولت جذب کنیم تا حوزه ی درآمدی بهتر شود اما یکی از مهمترین کارها، مدیریت هزینه ها است. مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی بحث مدیریت هزینه ها را مطرح کردند و از همه ی مدیران خواستند که به این مسئله توجه جدی داشته باشند. دانشگاه بقیه الله (عج) هم در این راستا تلاش کرده که بتواند هزینه ها را مدیریت کند و از طرف مقابل در آمد هایش را افزایش بدهد تا بتواند چشم انداز برنامه استراتژیک و برنامه پنج ساله ششم سپاه را اجرا کند.

از جمله مدیریت های درست توجه به مدیریت هزینه ها مبتنی بر مسئله ی اقتصاد مقاومتی است، ان شا الله دانشگاه بقیه الله (عج) نیز به این اصل پایبند خواهد بود تا بتواند هزینه های خود را مدیریت کند.
دکتر جلالی در مورد هزینه هایی که از بودجه خرج دانشگاه می شود تصریح کرد: در مطالعاتی که در بیمارستان و دانشگاه انجام دادیم؛ حجم زیادی از بودجه دانشگاه خرج پرداخت حقوق و اضافه کاری و کارانه پرسنل عزیز سازمان می شود. در اکثر سازمان های دولتی حدود 75 درصد هزینه های سازمان مربوط به پرداخت پول به منابع انسانی است که همه ساله افزایش پیدا می کند. پیشرفت، تحول و تعالی مستمر دانشگاه در گروی رشد و بهبود عملکرد پرسنل سازمان است اگر کارکنان سلامت کافی داشته باشند و رضایتمندی خوبی داشته باشند و از عملکرد سازمان آگاه باشند قطعا پیشرفت ما پرشتاب تر حاصل می شود.

رئیس دانشگاه بقیه الله (عج) ضمن اشاره به اهمیت چابک سازی در سیستم مدیریتی دانشگاه افزود: یکی از مشکلات اصلی ما تاخیر زیاد در امورات و کندی در عملکرد سازمان است. عنصر زمان ارزشمند ترین موضوع در حوزه ی چابک سازی است. همه ی فرایند ها باید اصلاح شود که مرتبط با زمان است. شعار دانشگاه هوشمند در همین راستا است و نگاهمان این است که بیشتر (80 درصد) کار های اداری دانشگاه مکانیزه شود تا نیاز به مراجعه حضوری نباشد. این امر علاوه بر اینکه هزینه را کاهش می دهد زمان را نیز مدیریت می کند. از مباحث دیگر نیروی انسانی است که سپاه هم چندین بار به ما تذکر داده که حجم نیروی انسانی بیشتر از ابلاغیه های تعریف شده است. من اصل این قضیه را می پذیرم؛ اما چندین بار به معاونین محترم عرض کردم که حق اخراج یک نفر را هم ندارند در سالی که مقام معظم رهبری تولید و اشتغال نامگذاری کردند ما حق نداریم یک نفر را اخراج کنیم مگر اینکه صلاحیت های لازم را برای ادامه کار در دانشگاه نداشته باشد.

مکانیزه کردن امور به افزایش سرعت و کارایی مجموعه کمک خواهد کرد و در مورد اضافه کاری نیز باید به تدریج اضافه کاری کاهش یافته و کارانه ها افزایش یابد و اساس پرداخت کارانه نیز باید مبتنی بر عملکرد افراد باشد.
دکتر جلالی در خصوص کاهش نیروی انسانی تاکید کرد: تسهیل کردن امور بازنشستگان و کاهش ورودی دانشگاه به تدریج در یک بازه زمانی دو یا سه ساله باعث کاهش نیروی انسانی دانشگاه خواهد شد. انشا الله با این روش در دو یا سه سال دیگر به نقطه ی مطلوب نیروی انسانی خواهیم رسید. این مسئله باعث می شود که درآمدها نیز افزایش پیدا کند و به تدریج کارکنان کارانه بیشتردریافت کنند. تعداد ساعات اضافه کاری باید کم شود و مبلغ اضافه کار را ما باید به حوزه کارانه منتقل کنیم. کارانه باید به افرادی که پر کوشش و پرتلاش هستند بیشتر تعلق گیرد. این یعنی عدالت در پرداخت. اصلا منطقی و عادلانه نیست که عده ای فقط بر اساس ساعت حضور پولی را دریافت کنند باید پرداخت ها بر اساس میزان و کیفیت عملکرد افراد باشد این کار انگیزه کارکنان پرتلاش را افزایش خواهد داد. حتما افراد کوشا، پرتلاش و متعهد باید دریافتی بیشتری از سازمان داشته باشند. ان شا الله طی یک شیب تدریجی این مسئله عملیاتی خواهد شد. بنده کاری را نمی خواهم بدون مطالعه انجام دهم. در این حوزه کار پر شتاب و بدون مطالعه نخواهیم داشت. تا امروز مطالعات زیادی انجام شده و کارگروهی مسئول بررسی بیشتر و مانیتورینگ این کار هستند.

متاسفانه تبعیض بین حقوق کارکنان وجود دارد برای اینکار تمهیداتی اتخاذ خواهد شد که تبعیض کم شود اما نکته ی اصلی؛ ضوابط کشوری و قوانین وزارت بهداشت است که به این تبعیض ها دامن زده می شود.
رئیس دانشگاه در ادامه ضمن تایید تبعیض دریافتی ها بین کارکنان اعلام کرد: در بسیاری از کشور ها فاصله ی بین حقوق و دریافتی کل افراد یک سازمان 8 تا نهایتا 10 برابر است. در سازمان ما فاصله بسیار بیشتر است. متاسفانه این موضوع درکل کشور مصداق دارد و فاصله ی بین حداقل حقوق با حداکثر حقوق زیاد است. اما آیا دانشگاه اختیار اصلاح این موضوع را دارد؟ قطعا با توجه به قوانین کشوری اصلاح این مشکل در دانشگاه بصورت قطعی امکان پذیر نیست. برای ایجاد عدالت کامل در پرداخت باید قوانین و ضوابط کشوری اصلاح شود. برای مثال یک پزشک بر اساس تعداد بیمار، ضریب K عمل ها کارانه دریافت می کند و کارکنان بر اساس قواعد دیگری و این باعث می شود که بین پزشکان و کارکنان دیگر به لحاظ دریافتی تفاوت جدی وجود داشته باشد. در برنامه ریزی معیشتی ما رده های ضعیف تر باید در اولویت قرار گیرند که ان شا الله سال آینده تمهیداتی برای این رده ها انجام خواهیم داد.

به عنوان اصلی ترین محور در چابک سازی سازمان به دنبال اجرای پروژه ی پردیس دانشگاه با ادغام 42 فعالیت موازی هستیم که با عملیاتی کردن این طرح می توان در هزینه ها صرفه جویی جدی داشت.
دکتر جلالی ضمن اشاره به بررسی 42 فعالیت در ستاد دانشگاه و بیمارستان بقیه الله با تاکید اظهار کرد: بحث چابک سازی را خدمتتان عرض کردم. واقعیت امر این است که ما مجموعه هایی با عملکردهای موازی زیاد داریم. مثلا نگهداری فضای سبز، نگهداری فضای عمومی، انتظامات، خدمات رفاهی، تربیت بدنی، ترابری و انبارها و کارهای تبلیغاتی که باید همه ی این موضوعات را در پروژه پردیس ادغام و فشرده سازی نمود. در پردیس دانشگاه حوزه هایی مثل ستاد دانشگاه، پژوهشگاه و مراکز تحقیقاتی و دانشکده ها و آزمایشگاهها و بیمارستان بقیه الله و ... را داریم که در بسیاری از امور ستادی مستقل عمل می کنند و موازی کاری ها بسیار زیاد است و بعضی اوقات تداخل امور باعث کندی کارها و پر هزینه شدن آن خواهد شد .انشا الله با اجرای کامل پروژه پردیس در طی یکسال آینده هزینه های جاری سازمان را به شدت کاهش داده و به جای آن به اصلاح معیشت کارکنان و توسعه امور رفاهی کارکنان عزیز خواهیم پرداخت.

تغییر روند مدیریتی قطعا مدتی همراه با سختی و مقاومت است، اما ان شا الله در سال 97 شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.
وی در ادامه در مورد این نکته که چرا تغییر ها هنوز خیلی دیده نشده است گفت: ما در 14، 15 ماه گذشته خیلی دوران سختی را سپری کردیم؛ دلیلش این بود که نگاه من تغییر در روند مدیریتی و ایجاد یک تحول سازنده در دانشگاه بود و طبیعی است که تغییر همواره همراه با یک بازه سکون اولیه برای تدوین برنامه ها است. در این مدت دنبال برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت بودیم. دنبال ارتباط قوی، جدی و معرفی توانمندی دانشگاه به سپاه و ستاد سپاه بودیم. نکته اصلی این است که برای فرماندهی محترم سپاه این اعتماد را ایجاد کنیم که دانشگاه جهت اجرای ماموریت های سپاه عزم جدی دارد. این موضوع باعث افزایش حمایت جدی ستاد سپاه از دانشگاه خواهد شد.

من این مژده را به همه عزیزان می دهم که خوشبختانه این اتفاق در حال انجام شدن است و حمایت های ستاد سپاه از دانشگاه بقیه الله خیلی پررنگ تر و جدی تر شده است و انشا الله در سال 97 شاهد اتفاقات بسیار خوبی در دانشگاه با حمایت ستاد سپاه خواهیم بود. نکته ی دیگر پروژه های نیمه تمام است که برای پروژه ی مرکز سرطان امید، مرکز ژنتیک نور، خوابگاه و مرکز دندانپزشکی شهید لشکری و برای توسعه و تکمیل برج پژوهش ( ساختمان نیمه تمام کلین روم ) بودجه ی خوبی را به دانشگاه تخصیص دادند. ان شا الله در سال 97 دو یا سه پروژه ی ما به مرحله ی بهره برداری خواهد رسید. همچنین ان شا الله از ظرفیت هیئت امنا برای کار های تحقیقاتی استفاده خواهیم کرد. نگاهمان این است که پژوهش ما ماموریت محور باشد و ان شا الله سال آینده اینکار را انجام خواهیم داد.

بسیاری از نیروهای قراردادی ان شا الله در سال جدید به عنوان نیروی بسیجی ویژه استخدام خواهند شد.
دکتر جلالی در راستای حمایت از حقوق کارکنان قراردادی گفت: خود بنده همیشه رویه ام حمایت از کارکنان بود. بر همین اساس اولین جلسه ما با کارکنان قراردادی بود. 75 درصد کارکنان ما قراردادی هستند و نمی توانیم حقوق آنها را نادیده بگیریم. برای معیشتشان باید کار ویژه انجام دهیم و بسیاری از افتخارات دانشگاه از جانب این عزیزان رقم خورده است. ما در اواخر سال گذشته با کارمندان قراردادی جلسه ای برگزار کردیم و تمامی تقاضای آنها در کار گروهی مطرح شد البته اذعان می کنم که متاسفانه تا به امروز خیلی از مسایل آنها حل نشده است. از بابت تاخیر در حل شدن این موضوعات از این عزیزان عذر خواهی می کنم و ان شا الله در حوزه ی وضعیت کاری از ظرفیت هیئت مدیره بیمارستان استفاده خواهیم کرد و به صورت بسیجی ویژه این دوستان را استخدام خواهیم کرد. در حوزه های معیشتی هم من این قول را می دهم که پیگیر مطالباتشان هستم فقط درخواستم صبوری از این عزیزان است.

انتصابها حاصل کار گروهی و علمی بوده، در سال پیش رو 5 یا 6 مدیر جدید انتصاب خواهند شد؛ سازمان نیاز به تجربه گرایی و جوان گرایی توامان دارد.
دکتر جلالی درباره تغییرات احتمالی برخی مدیریت ها افزود: من کاملا قبول دارم که برخی از مدیران خوب کار نمی کنند. تقریبا صد در صد انتصابها حاصل کار گروهی و علمی بود. با مدیران مصاحبه انجام شد و بعد به این نتیجه رسیدیم که این فرد صلاحیت دارد یا خیر. حتی نقطه ضعف ها شناسایی شد. حتی قرار بر این شد که با کلاسهای آموزشی نقاط ضعف ها مدیران را مرتفع سازیم. طبیعی است که در مورد تعداد کمی از انتصابات به این نتیجه رسیدم که برخی از انتصابات خوب نبوده است. از برخی از عملکردها ناراضی هستم. در این باره دو رویکرد داریم. ابتدا جوان سازی که به صورت جدی پیگیر هستیم. باید فضا را برای جوانها باز کرد. رویکرد دوم توانمند کردن آنها است. در جلسات خود با مدیران دانشگاه عرض کردم که اگر ناکارامدی و عدم صداقت مدیری برایم محرز گردد در جابه جایی آن لحظه ای درنگ نخواهم کرد. در سازمان ما و خیلی از سازمانهای دیگر نبود افراد توانمند حس می شود. بخشی از این مشکل به مدیریت ما بر می گردد که شرایط را فراهم نکردیم. سازمان نیاز به ترکیب افراد باتجربه و جوان دارد. معتقدم که حوزه های فکری نیاز به افراد با تجربه دارد و حوزه های عملیاتی و اجرایی نیاز به نیروهای جوان دارد. در سال 97، 5 یا 6 انتصاب مدیر جوان خواهیم داشت. انشا الله درسال آینده با اجرایی کردن این طرح ها شتاب بهتری در حوزه تحول و پیشرفت برای دانشگاه خواهیم داشت فقط شرط اصلی این است که همه مدیران و کارکنان دانشگاه با روحیه بسیجی و تفکر جهادی کار کنند. عزیزان هیچ موفقیتی بدون تلاش و کار سخت به دست نخواهد آمد و ما می توانیم با توکل به خدا و استعانت از دعای حضرت بقیه الله با تشکیل یک تیم همدل و سختکوش انشالله دانشگاهی در طراز انقلاب اسلامی داشته باشیم.

به امید آن روز

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000