پرینت

چهلمین سمینار دانشکده ی داروسازی با موضوع جایگاه طب ایرانی در نظام سلامت ایران

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار دانشگاه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه بقیه الله (عج)؛ چهلمین سمینار دانشکده ی داروسازی (جایگاه طب ایرانی) در نظام سلامت ایران در دانشکده داروسازی بقیه الله (عج) با سخنرانی دکتر محمود مصدق عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

در این سمینار دکتر محمود مصدق، رئیس دانشکده ی طب سنتی و مفردات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آغاز سخنان خود به تعریف علم پزشکی از نظر اخوینی بخارایی پرداخت و گفت: اخوینی بخارایی درکتاب هدایت المتعلمین علم پزشکی را پیشه ای می داند که از سلامت افراد حفاظت می کند و این عمل شدنی نیست مگر از طریق علم و عمل. در اینجا مقصود بخارایی این بوده که وظیفه ی پزشک؛ حفاظت از سلامت است و علم بدون تجربه برای ایجاد سلامت مانند زنبور بی عسل است.

دکتر مصدق در ادامه افزود: امروزه عنصر سرعت بسیار مهم است. تفاوت طب سنتی و مدرن دقیقا در همین مسئله ی سرعت دیده می شود. الان آسپرینی داریم که نیم ساعته تاثیر می کند، اما هیچکدام از داروهای طب سنتی دارای سرعت درمان به این بالایی نیستند. البته برخی اوقات این سرعت عوارضی هم به همراه داشته است.

رئیس دانشکده ی طب پزشکی و مفردات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به دو دسته ی بیماری ها تاکید کرد و گفت: بیماری ها به دو دسته ی حاد و دراز مدت تقسیم می شوند که طب سنتی از درمان بیماری های دسته ی اول (حاد) تقریبا عاجز است. برای مثال طب سنتی توانایی مدیریت سرطان را ندارد، اما در بیماری های دراز مدت همچون اضطراب و استرس طب سنتی توانایی بسیاری برای حضور و بروز دارد.

این استاد دانشگاه در ادامه با ذکر مثالی به اهمیت برخی از گیاهان دارویی پرداخت و تصریح کرد: یکی از زیباترین خلقت خداوند گیاه تریاک و خشخاش است. داروی مورفین از عصاره ی همین گیاه استخراج می شود و تقریبا هیچ عمل جراحی ای را نمی بینیم که بدون استفاده از مورفین انجام شود. اما همین گیاه نیز می تواند تعداد زیادی از انسانها را از پای در آورد.

وی در ادامه با تاکید اظهار داشت: متاسفانه علی رغم توجهات بیشتر به طب سنتی هنوز این رشته ی علمی از جایگاه مناسبی در ایران برخوردار نیست. فرض کنید همه مراکز طب سنتی کشور را همین امروز تعطیل کنند. چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ چون تعطیلی این مراکز بحران آمیز نیست و در کوتاه مدت تاثیر چندانی از خود نشان نمی دهد، شاید هیچ کس متوجه عدم حضور این رشته نشود. اما اگر اورژانس ها بسته شوند حتی ممکن است وزیر بهداشت هم دچار مشکل شود. با این وجود در کشور های مانند چین و هند هنوز هم طب سنتی از مقبولیت بیشتری نسبت به طب مدرن برخوردار است.

دکتر مصدق در مورد تاثیر این رشته در نظام سلامت افزود: طب سنتی تنها می تواند در نهایت 30 درصد از حوزه ی درمان نظام سلامت را برعهده بگیرد. این مسئولیت بر عهده ی کسانی است که متخصص و آموزش دیده ی حوزه ی طب سنتی باشند. این مسئولیت باید صرفا متخصص محور باشد و کسانی که این دوره را ندیدند نباید اجازه ی کلینیک زدن داشته باشند. تجویز دارو ودرمان بدون کسب مجوز نظام پزشکی جایز نیست. در نهایت باید بگویم که بین طب سنتی و طب مدرن باید تعامل سازنده ای وجود داشته باشد تا این دو رشته ی تخصصی که مبنای دانشی نیز دارند مکمل یکدیگر شوند.

دکتر مصدق در پایان سخنان خود اضافه کرد: ما به دنبال تاسیس سلامتکده ها هستیم که ان شا الله با حمایت دولت دوازدهم بتوانیم این کار را انجام دهیم. اصول طب سنتی در سلامتکده های مد نظر ما بر اساس طب رازی است. اولین راه درمان؛ غذایی است، اگر امکانش وجود نداشت داروهای تکی است و باز هم اگر نشد از داروهای مخلوط و چند گانه و در آخر اگر نشد از راههایی همچون حجامت و ماساژ و ... استفاده می کنیم. اما متاسفانه امروز شاهد دیدگاه تجاری ای در حوزه ی طب سنتی هستیم که مردم را تشویق به حجامت می کنند تا بتوانند درآمد بیشتری کسب کنند. برای جلوگیری از این دیدگاه تاجر مآبانه به نظر من تاسیس سلامتکده ها می تواند مفید باشد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000