پرینت

سردار کوثری: دفاع مقدس مکتب ایثار، از خودگذشتگی و فدا کاری است

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار دانشگاه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه بقیه الله (عج)، سردار اسماعیل کوثری، در مسجد بقیه الله به مناسبت هفته ی دفاع مقدس سخنرانی کرد.

سردار کوثری طی سخنانی ضمن تسلیت ایام سوگواری ابا عبدالله گفت: جنگ 8 ساله بعد از انقلاب، جنگ تحمیلی ای بود که تمام جهان پشتوانه عراق بودند. از سوی دیگر متاسفانه علاوه بر مسایل مادی با چند چالش مواجه بودیم. اول اینکه آمریکا و جبهه ی استکبار از وضعیت رده های لشکری و کشوری ما آگاهی بسیار بالایی داشتند ودوم حضور رئیس جمهوری بی کفایتی هم چون بنی صدر بود که برای مثال افراد توانمندی را همچون شهید صیاد شیرازی را عزل کرد و فرمانده لشکر 81 کرمانشاه را از افراد کودتا چی نوژه انتخاب کرد. از سویی دیگربا توجه به اینکه مردم داوطلبانه به جبهه آمده بودند فاقد آموزش کامل بودند.

سردار کوثری در ادامه علت رشادت و استقامت ایران را در جنگ تحمیلی دو عامل اصلی بر شمرد و گفت: رهبری توانمند و مردم ولایت مدار از عوامل اصلی قدرت استقامت ایران علیه جبهه ی استکبار بود. در زمینه ی رهبری، ما فرد توانمندی همچون حضرت امام (ره) داشتیم که بر خلاف سایر سیاستمداران سیاست آقا علی بن ابی طالب را دنبال کرد و ایشان به غایت نترس و شجاع بودند. جبهه ی استکبار فکر می کرد که اگر فشار به امام آورد؛ امام خمینی از مواضع خود کوتاه می آیند. اما واقعیت این بود که با اینکه در ابتدای جنگ بسیاری از مسئولین ترسیده بودند امام از جمله ی تسکین بخش «یک دزدی آمده و سنگی انداخته است» استفاده کرد و جنگ روانی را با ابر قدرتها و صدام آغاز کرد.

وی در ادامه افزود: از سوی دیگر مردم به دعوت امام برای حضور در جنگ لبیک گفتند و از سنگر ها حفاظت کردند تا حتی یک وجب از خاک ایران در 8 سال از دست نرود. افراد حاضر در جبهه با تمام توان خود فرهنگ ایثار، شهادت و از خود گذشتگی را به دنیا یاد دادند اگر این افراد شهادت طلب حضور نداشتند ما نمی توانستیم جلوی دشمن تا دندان مسلح بایستیم. این در حالی بود که ما حتی به لحاظ قدرت مالی دچار مشکل بودیم و خیلی توانایی خرید تجهیزات نداشتیم. به گونه ای که حتی رسانه های بین المللی اذعان داشتند که بودجه ی ذخیره ی ارزی کشور ایران تنها 8 میلیارد دلار بود در حالی که عراق 36 میلیارد دلار بودجه داشت و حتی علاوه بر این به کشور های غربی بین 70 تا 90 میلیارد نیز بدهکار شده بود.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000