پرینت

روایتگری سرلشکر باقری در یادمان شهدای چذابه؛ دفاع جانانه رزمندگان «چذابه» را در تاریخ کشور ماندگار کرد

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار و مطالب برگزیده

دفاع جانانه رزمندگان «چذابه» را در تاریخ کشور ماندگار کرد

 سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در یادمان شهدای چذابه و در جمع کاروان‌های راهیان نور اظهار داشت: چذابه یادآور خاطرات بسیاری از دوران دفاع مقدس است؛ نبردهای سنگینی در این منطقه اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: لشکر ۹ زرهی ارتش متجاوز بعثی از طریق چذابه توانست به بستان، سوسنگرد و‌ حمیدیه نفوذ کند که رزمندگان اسلام از ارتش، سپاه، بسیج و... به هر روشی که بود خود را به منطقه رساندند و توانستند طی عملیاتی به اسم طریق القدس در پاییز 1360، منطقه را از لوث متجاوزان بعثی پاکسازی کنند.

سرلشکر باقری تصریح کرد: دشمن متجاوز بعثی در دهه فجر 1360 مجددا قصد داشت بستان را تصرف و کام ملت شریفمان را در این دهه تلخ کند که دفاع جانانه در این منطقه نام چذابه را در تاریخ ملت کشورمان ماندگار کرد.

وی بیان داشت: دفاع جانانه‌ای که شهدا به یادگار گذاشتند، این است که قدرت ظاهری تاثیری در تغییر سرنوشت نبردها ندارد و باید به خدا اتکا کرد و پشت ولایت فقیه حرکت کرد.

سرلشکر باقری در ادامه به بیان خاطره‌ای در رابطه با شهید حسن باقری پرداخت و گفت: شهید باقری زمانی که قرار بود عملیات طریق القدس انجام شود از ناحیه پیشانی و جمجمه مجروح شد و پزشکان استراحت سه ماهه به وی دادند. اواخر بهمن ماه دشمن متجاوز بعثی به چذابه حمله کرد. ما به همراه سرلشکر رشید و‌ جمعی از رزمندگان از ارتش و سپاه در مقری که در یک کیلومتری چذابه بود مستقر بودیم. این مقر پیش از آن مقر تیپ 26 زرهی عراق بود که به تصرف نیروهای خودی در آمده بود.

وی بیان کرد: در پی این حمله، فرماندهان با شهید باقری تماس گرفتند که چذابه در خطر سقوط قرار گرفته است و باید به هر طریقی که امکان دارد به منطقه بیایی و ما به کمک شما نیاز داریم. شهید باقری بعد از 15 روز استراحت با وجود اینکه به خاطر مجروحیت سردرد شدیدی داشت و نمی‌توانست تکان بخورد به منطقه آمد و به فرماندهان کمک‌های مشورتی داد.

سرلشکر باقری عنوان کرد: 40 روز بعد از آن دشمن بعثی تپه‌های نبأ یک، دو و سه چذابه را که ارتفاعات مهمی بودند را به اشغال در آورد. قرار شد عملیاتی برای آزادسازی تپه‌های نبأ انجام گیرد که شهید باقری به هر ترتیبی بود خودش لباس رزم بر تن عملیات را فرماندهی کرد و ارتفاعات نبأ به لطف خدا و برکت خون شهدا آزاد شد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000