پرینت

در شماره یازدهم نشریه ۵۷ می‌خوانیم:دفتر تحکیم «قدرت» ؟!

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در همسنگران

یازدهمین شماره از نشریه تحلیلی – تبیینی «پنجاه و هفت» از محصولات مرکز رسانه ای ۵۷ قرارگاه شهید باقری سازمان بسیج دانشجویی در ۸۰ صفحه منتشر شد.

در آستانه برگزاری انتخابات‌ها، تشکل‌های دانشجویی فعالیت خود را افزایش داده و به دنبال تاثیر گزاری بر فضای جامعه هستند. این حرکات هرچند داریای فوایدی از جمله افزایش جو انتخابات و در نتیجه حضور حداکثری و در برخی موراد کمک به انتخاب فردی صالح می‌کند اما افت‌هایی نیز برای تشکل‌های دانشجویی به همراه دارد که در پرونده «تحکیم قدرت» به استناد حوادث تاریخی و شاهد مثال گرفتن ورود یک تشکل به بازی قدرت به این افت پرداخته می‌شود.


تحکیم وحدت در دهه شصت


در پرونده «تحکیم قدرت»، پنجاه و هفت به سراغ نخستین برهه‌های جنبش دانشجویی در ایران پس از انقلاب رفته و به طور خاص به مسائلی گفته نشده یا کمتر گفته شده، شامل بررسی عملکرد دفتر تحکیم وحدت در دهه اول انقلاب، اختلافات اعضای تحکیم وحدت نیز در برهه زمانی انتخابات مجلس اول تا سوم به مسائل مرتبط با این تشکل دانشجویی و نیز اختلافات آن می‌پردازد
جریان‌شناسی دفتر تحکیم وحدت در گفتگو با حجت الاسلام لیالی، گفتگو با حجت الاسلام سید عباس نبوی (از موسسین دفتر تحکیم وحدت) مصاحبه با ابراهیم اصغر‌زاده (از نخستین اعضای شورای مرکزی تحکیم و نقش آفرینان تسخیر لانه جاسوسی) گفتگو با محمدرضا مخبر دزفولی (فعال سابق دفتر تحکیم و دبیر فعلی شورای عالی انقلاب فرهنگی) از جمله بخش‌های این پرونده هستند. نقش آفرینی اعضای تحیم وحدت در دانشگاه دفاع مقدس، مروری بر اتفاقات مهم دهه اول تشکیل دفتر تحکیم وحدت و آشنایی با چهره‌های مهم ادوار تحکیم وحدت در دهه ۶۰ از دیگر بخش‌های این پرونده هستند.


ابراهیم اصغرزاده در این پرونده با بازخوانی عملکرد دفتر تحکیم در قضیه تسخیر سفارت لانه جاسوسی، احمدی‌نژاد و عقاید خاص او را یکی از مسببین اختلاف میان دفا‌تر تحکیم وحدت عنوان می‌کند، همچنین سیدعباس نبوی هاشمی رفسنجانی را از مخالفین جدی انقلاب فرهنگی عنوان می‌کند که با اعضای تحکیم وحدت که می‌خواستند این اقدام را انجام دهند، برخورد سختی می‌کند.


از تحریف پیامبر تا تحریف خمینی


انحراف از مسیر اهداف و برنامه‌ها همیشه یکی از مهم‌ترین مشکلات هر حرکتی بوده، حال هر چقدر این حرکت بزرگ‌تر و عظیم‌تر باشد انحرافات ان پیچیدگی‌های بیشتری خواهد داشت. پرونده «سنگ بنای انحراف» شامل عناوین: «از عهد شکنی در مسیر ولایت تا طغیان نفس در کربلا» «باز خوانی تحریف خط نبوی در صدر اسلام و اثر ان در تحقق عاشورا در گفتگو با دکتر حسین رجبی دوانی، «بررسی موضع قرآن نسبت به تحریف» و «ارزیابی مقایسه‌ای مسئله تحریف خط امام و خط پیامبر» است که می‌کوشد تا عوامل تحریف از مسیر مستقیم را باز‌شناسی و معرفی نماید.


بخش گزارش این شماره از ۵۷ نیز به بازتاب فعالیت‌ها و برنامه‌های تشکل‌ها در ماه اخیر می‌پردازد.


نشریه «پنجاه و هفت» به مدیرمسئولی محمدسعید سرافراز و سردبیری محمدحسن صادق‌پور به همت قرارگاه شهید باقری تهیه و منتشر می‌شود. به منظور دریافت ماهنامه ۵۷ و گرفتن اشتراک شماره‌های بعد می‌توانید به بخش اشتراکات سایت این نشریه به آدرس mag۵۷. ir مراجعه نمایید.


مرکز رسانه‌ای پنجاه و هفت همچنین از عموم دانشجویان و فعالین رسانه دعوت می‌کند برای پیگیری آخرین محصولات مرکز رسانه‌ای پنجاه و هفت شامل، ماهنامه، روزنامه، بسته‌های پشتیبان و نیز ارائه نشریات دانشجویی مهم کشور به کانال تلگرامی این مرکز به آدرس telegram. me/mag۵۷online بپیوندند.

 

فایل pdf نشریه را  از اینجا دانلود کنید.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000