پرینت

سوء مديريت مشكل اصلي «نظام سلامت» ايران

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار دنیای علم و سلامت

قائم مقام وزير بهداشت در امور تجهيزات پزشكي دولت نهم گفت: سوء مديريت مشكل اصلي حوزه «سلامت» ايران است.

با دكتر ابراهيم متوليان جراح عمومي، قائم مقام وزير بهداشت در امور تجهيزات پزشكي دولت نهم و قائم مقام دانشگاه علوم پزشكي بقية الله(عج) در حال حاضر درباره نظام سلامت كشور گفت وگويي انجام داده ايم كه مشروح آن در ادامه مي آيد:

 

به نظر شما وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي خوب بايد از چه ويژگي هاي شخصيتي و مديريتي برخوردار باشد؟  

متوليان:‌ وزير بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشكي قرار است چهارسال مسئوليت اجرايي سنگيني را بپذيرد، هم اكنون در بعضي رشته‌هاي پزشكي گرفتاري‌هاي بسياري وجود دارد و اين دسته از پزشكان براي مديريت حوزه كاري نمي توانند بدون كم كردن فعاليت خود مديريت خوبي هم داشته باشند، اهميت اين موضوع درباره وزير بهداشت بيشتر مي شود و ايشان بايد تمام وقت خود را به وزارت خانه اختصاص داده و شبانه روزي فعاليت كند.علاوه بر اين، ايشان بايد درباره حوزه كاري خود مطالعه و آگاهي دقيق داشته باشد، قادر باشد به موضوع چالش های بيمه ها كه مهمترين مشكل مردم در حوزه درمان است رسيدگي كند و بداند چگونه بيمه‌ها را تنظيم كند، مبالغي كه از جيب مردم(Out of pocket  (هزينه مي شود محاسبه نموده و در امر سياست‌گذاري (Health policy)و اولويت بندي خدمات بسیار دقیق عمل کند ، هدفمند و براساس برنامه پنج ساله و چشم‌انداز 20 ساله وزارت بهداشت را پيش ببرد  و بايد بتواند با تمامی گروه‌هاي پزشكي در تعامل باشد كه اين مورد در موفقيت ايشان بسيار موثر است.  

شما عامل اصلي مشكلات حوزه سلامت كشور را چه مي دانيد؟‌

 

متوليان:‌ بنده معتقدم از نظر منابع مشكلي نداريم ما با همين منابع توانستيم جنگ تحميلي هشت ساله را پشت سر بگذاريم، در شرايطي كه جنگ در جریان بوده و شرايط بسيار سختي حاكم بود، با وجود تجربه بسيار كم مديران توانستيم با يك مديريت صحیح بحران را طي كنيم در حالي كه هم اكنون مديران قابل‌تر و با تجربه تري  از گذشته داريم، مشكل ما نحوه بكارگيري مديران است، با گارد بسته كه نمي‌توان افراد مختلف را جذب وزارت خانه كرد در حالي كه اگر مانند دفاع مقدس از كارشناسان در بخش های مختلف استفاده شود حتماً موفق خواهيم شد.  

 

عملكردهاي دولت نهم و دهم در حوزه سلامت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

 

متوليان: عملكردهاي دولت نهم و دهم را نمي‌توان با هم جمع كرد، در دولت نهم فضاي بازگشت به گفتمان اصیل انقلاب حاكم بود، 90 درصد  از افراد كارآمد و دلسوز استفاده شد، كارآمدی اين دولت با هيچ زماني مشابهت ندارد، با وجود اینکه معضلات زيادي مانند: مشكلات اورژانس‌هاي جاده‌اي و شهري، وضع نابسامان بيمارستان‌های دولتی و تجهيز آنها و... وجود داشت اما همگي با همت و تلاش جهادی مدیران ما مرتفع شدند، تجهيزاتي كه در اين دولت وارد بيمارستان‌ها شد  ، يك اقدام جهادي بود كه با همدلي و تعهد و انصاف چهارسال خدمت كرد، اين دولت به حاشيه‌ها نمي‌پرداخت و از تمام توان خود استفاده مي كرد، حتي به حوزه دانشجويي هم وارد شد اما دولت دهم متاسفانه به حاشيه ها وارد شد، مديران كارآمد بركنار شدند و فضا سياسي شد، جهت‌گيري‌ها به سمت خاص رفت، بسياري از فرصت ها هدر رفت و مشكلات بين‌المللي مضاعف شد، متاسفانه هر زمان اختلاف دروني وجود داشته باشد فشارهاي بيروني دشمن نيز بيشتر مي‌شود كه در چهارسال اخير نيز شاهد اين موضوع بوديم.  

 

مديريت يك علم است در حالي كه اين علم در دولت دهم ضعيف بود، وزیر اسبق بهداشت با وجود ضعف‌هاي مديريتي كه داشت وارد يكي از حوزه‌هاي كلان مديريت كشور شد و همين ضعف مديريتي موجب بركناري ايشان شد به همين دليل وزارت بهداشت به هر سمتي و سويي پيش رفت.

 

وزیر اسبق بهداشت در دولت دهم تنها وزيري بود كه با دستورعزل شد و خود رئيس جمهور به ايشان تذكر داد كه شما حوزه كاري خود را اداره نمي‌كنيد چون ايشان ضعف مديريتي داشت ، وزارت بهداشت را به ديگران سپرده بود و همين ضعف باعث به وجود آمدن مشكلات بسياري در اين وزارت خانه شد.

 

آفت دارو مربوط به دوره آقاي  دکتر طريقت منفرد مربوط نمي شود، وزیر اسبق مدعي بودند كه 97 درصد داروها توليد داخلي است، اين جمله از اساس اشتباه است، ما چندين ميليارد تومان واردات دارو داريم ، در حالي كه ايشان شعاري عمل مي كرد و از نقشه جامع سلامت كشور چندين بار رونمایی می كرد كه در رسانه ها بيشتر حرکتی نمایشی بود ، اگر ايشان از اين دست اقدامات انجام نمي‌داد وضعيت سلامت كشور ما اينگونه نبود!

 

در دولت دهم مديريت به دليل نشناختن مشكلات مردم در حوزه سلامت رها شد، حمايت از زنان و خانواده، احداث بيمارستان زنان و... از تاکیدات ریاست جمهوری در تبیین انتخاب وزیر زن بود  ، ‌همه می دانیم که با وجود تاثيرات مثبت زايمان طبيعي بر سلامت مادر و فرزند متاسفانه ايشان با شعارهاي خود سزارين را در جامعه گسترش داد ؛ اين معضل بسيار بزرگي است كه وزير بهداشت مشكلات كشور را نشناسد و به آن نيز دامن بزند،

 

در دولت نهم تجهيزات و بودجه عادلانه تقسيم شد،‌غربي‌ترين و شرقي‌ترين دانشگاه‌‌هاي علوم پزشكي كشور از يك نوع تجهيزات برخوردار شدند، خدمات اين دولت با دولت‌هاي ديگر قابل مقايسه نيست چون كار انقلابي انجام می شد.

 

وزیر اسبق بعد از اينكه عزل شد خود را قهرمان جلوه داد، ايشان مشكلات ارز دارو را مطرح كرد اما اين اصل موضوع نيست مشكل ضعف مديريتي ايشان و رها كردن استان‌ها و پشتيباني نكردن استان ها بود؛ در اين دولت شايسته سالاري اصلاً اجرا نشد و از وجود افراد كارآمد خالي شد اين آفت بزرگ براي انقلاب است، اما مي توان با اعتماد به جوانان و حمايت  آنها مديران خوب و شايسته اي پرورش داد تا بتوانند با گذر زمان ضعف‌هاي خود را از بين ببرند.

 

 

 

 

تا چه ميزان احتمال دارد اين ضعف ها در دولت يازدهم تداوم داشته باشد؟

 

متوليان: در حال حاضر نگراني‌ها ما اين است كه دولت جديد افراد جديد و خاص را به كار بگيرد و از وجود افراد نخبه خالي شود! به عقيده من كسي كه از آشنايان و نزديكان خود در حوزه مديريتي استفاده مي‌كند مجرم است حتي بايد در كشور قانوني براي رسيدگي به اين موضوع وضع شود كه افراد كارآمد وارد حوزه مديريتي شوند.

 

يكي از اقدامات دولت دهم ادغام دانشگاه هاي علوم پزشكي تهران و ايران و بعد از آن انتزاع آن در دوره وزارت آقاي طریقت منفرد بود، ارزيابي شما از اين اقدام و سرگرداني كه براي دانشجويان و كارمندان پيش آمده است، ‌چيست؟

 

متوليان: در زمان ادغام مسئولان امر ابراز داشتند که كار كارشناسي انجام داده اند ولي ما كه عضو شوراي معاونين بوديم هيچ اطلاعي از اين موضوع نداشتيم، سه يا دو نفر تصميم گيرنده اين ادغام يك شبه بودند، بدون مشورت با كسي و بدون وجود مصوبه شوراي گسترش؛ وقتي اين تصميم مطرح شد دیدید همه شوكه شده و اعتراض كردند.

 

در اين ادغام هيچ مستند علمي وجود نداشت و بزرگ‌ترين لطمه به حوزه علمي كشور وارد شد، اگر اين تصميم منطقي بود آن را با كارشناسان در ميان مي گذاشتند،‌ مناظره برگزار مي‌كردند،  در رسانه ها موضوع را مطرح کرده و يا با دانشجويان مطرح مي‌كردند اما هيچ كدام از اين اقدامات را انجام ندادند.

 

اصل و شكل اين عمل اشتباه بود و به عقيده من فقط جز اتلاف وقت  و بودجه سود ديگري نداشت؛ به قشر دانشجو، هيئت علمي و كاركنان لطمه بسياري وارد شد، استادان قديمي زيرمجموعه‌ كساني شدند كه پيش از اين شاگرد خودشان بودند، بعد از آن هم مجله‌هاي علمي سردرگم شدند و انتزاع نيز مشكلات را مضاعف كرد؛ عامل‌هاي اصلي اين اقدام كساني بودند كه از همان اول تيرادغام را رها كردند.

 

همه از اين ادغام ناراضي بودند، اين هم يكي از مشكلات سوءمديريت دولت دهم است، تازه بعد از ادغام دست‌نويس شوراي گسترش را ارائه دادند!  

 

درباره حضور آقاي طريقت منفرد چه نظری داريد؟‌ 

 

متوليان: آقاي طريقت منفرد آدم سرشناسي نبود و سابقه مديريت او عمدتا خارج از وزارت بهداشت بوده است، ایشان در مجلس راي ضعيفي آورد، با وجو آنکه معتقدم طي اين شش ماه حضور خود نيت خير دارد  ، اما  گاهی تصميمات لحظه اي گرفته و به حاشيه وارد شده است و اين لطمه به نظام بوده و مشكلات حاد‌تري به بار آورده است. 

 

وظيفه حاكميت و دولت تأمين آموزش، درمان و امنيت مردم است دولت‌ها وظيفه جزئي ندارند، نمي‌دانم چرا دولت‌هاي ما اين اصل را فراموش مي‌كنند و به حاشيه مي‌روند، در واقع وظيفه دولت و جايگاه هر كسي در قانون اساسي تعيين شده است.  

 

پيشنهاد شما به وزير بهداشت دولت بعدي چيست؟‌

 

متوليان: وزارت بهداشت تنها وزارت‌خانه‌اي است كه از پيش از تولد تا پس از مرگ با زندگي آدمي سروكار دارد دولت يازدهم بايد بداند كه سلامت مردم بسيار اهميت دارد، سلامت محور توسعه و پيشرفت است، به نظر من دولت‌ها به اين اصل توجه نكرده‌اند و اگر دولت بعدي به آن توجه كند موفق عمل خواهد كرد؛ وزارت بهداشت يك وزارت مصرف‌كننده نيست بلكه بايد سلامت مردم را تامين كند و هزينه هاي درمان را كاهش دهد، هم اكنون وضعيت دندان‌پزشكي در كشور فاجعه است، اين يكي از محورهايي است كه هيچ وزير بهداشتي به آن فكر نكرده است در حالي كه بسياري از مراكز دندان‌پزشكي كشور هاي اروپايي تعطيل شده است و پيشگيري را فرهنگ‌سازي مي‌كنند.

 

يكي از مشكلات مديران حوزه سلامت نداشتن برنامه جامع  است مدیران بايد برنامه‌ريزي كنند، از تمام مديران كارآمد از پرستاران، بهياران، ماماها، پزشكان، متخصصان مدیریت بهداشت و درمان  و حتي بهداشت ياران هم به عنوان يك سرمايه استفاده کنند.

 

دولت نهم با بودجه 250 ميليون دلاري كه از مجلس براي تجهیز گرفت به عنوان نمونه عمل‌هاي جراحی قلب باز  را از تمرکز در تهران خارج و توانست استان‌ها و شهرستان‌هاي بزرگ را به آنژيوگرافي مجهز كند و هم‌اكنون در بسیاری ازشهرستان‌ها اين عمل انجام مي‌شود.

 

دولت دهم به واردات تجهيزات پزشكي انتقاد كرد در حالي كه اقدامات دولت نهم در تجهيزات پزشكي باعث شده است تا پنج يا شش سال ديگر با برخي مشكلات مواجهه نشويم.  

 

 انتظار داريم دولت يازدهم با شعار اعتدالي كه در پيش گرفته است از افراط جلوگيري كند و معتقدم مديران با 35 سال سابقه که  بعد از انقلاب خدمت خود را آغاز كردند دیگر پير شده‌اند و بايد افراد جديد و جوانتری را به كارگيري کرد و  اين مديران به عنوان مشاوران آنها در حوزه مديريتي قرار داده شوند .   

 

سالانه چه ميزان ارز از كشور براي تامين تجهيزات پزشكي از كشور خارج مي شود؟

 

متوليان: يك ميليارد دلار به تجارت واردات تجهيزات پزشكي اختصاص دارد كه حدود 200 ميليون دلار آن هزينه داخلي و 800 ميليون دلار آن هزينه خارجي است .حتي آمريكا نيز 60 درصد تجهيزات پزشكي خود را از داخل تأمين مي‌كند و 40 درصد از خارج؛ در واقع برخي تجهيزات پزشكي را نمي‌توانيم توليد كنيم و چون تجهيزات را هند و چين توليد مي كند؛‌لازم است ميزان واردات پر مصرف را بشناسيم كه واردات را كم كنيم و ارزش افزوده شود كه خوشبختانه زيرساخت‌هاي آن هم  آماده است و اقداماتش هم انجام شده است.

 

متاسفانه استفاده مناسب از تجهيزات پزشكي مانند سونوگرافي، سي‌تي‌اسكن MRI  و ..... در كشور فرهنگ‌سازي نشده است بلكه مي‌توان با اولويت بندي، برنامه‌ريزي و قانون‌گذاري مردم را آگاه نمود تا از اين گونه تجهيزات به خوبي استفاده كنند. 

 

دانشگاه علوم پزشكي بقية الله (عج) اخيرا چه دستاوردهايي داشته است؟‌

 

متوليان: دانشگاه علوم پزشكي بقية الله (عج) با توجه به سابقه خود ( 1373) قادر بوده است در راه اندازي رشته ها و مقاطع مختلف كارشناسي، كارشناسي ارشد،PHD، تخصص و فوق تخصص در مقايسه با ساير دانشگاه هاي علوم پزشكي متنوع عمل كند؛ اين دانشگاه داراي 26 رشته فوق تخصصی و تخصصی پزشکی، 9 رشته پرستاري، 6 رشته در علوم بهداشتی،و17 رشته در مقطع دكترا و ارشد در پژوهشگاه خود است، در كمتر از عمر 20 ساله خود جزو دانشگاه هاي تيپ يك كشور شده است و 8 مجله علمي پژوهشی منتشر و ساخت واكسن، فعال كردن مركز مهندسی تجهيزات پزشكي به روش مهندسي معكوس نيز از ديگر دستاوردهاي شاخص اين دانشگاه است. علاوه بر اين ساخت چند واكسن ديگر نیز در دست اجرا دارد كه انشالله به نتيجه خواهد رسيد.


نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000