پرینت

چرا تروریست‌ها از ورود به زندان حلب ناکام ماندند +تصاویر

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در گزارش ویژه

زندان مرکزی ستان حلب هم اکنون برای گروه های جهادی وابسته به القاعده که قصد دارند وارد این زندان شوند و اعضای زندانی خود را آزاد کنند به قبرستانی تبدیل شده است.

تلاش گروه های مسلح وابسته به القاعده در سوریه برای حمله به زندان مرکزی حلب با هدف تلاش برای آزاد سازی برخی از اعضای القاعده که در این زندان نگهداری می شود، باعث شده تا دیوارهای بیرونی این زندان به قبرستانی برای نیروهای القاعده مبدل شود.

دلایل بسیاری باعث شده تا تلاش این گروه های جهادی وابسته به القاعده برای نفوذ به داخل زندان مرکزی حلب با شکست روبه رو شود، مساله ای که باعث شده زندانیان حاضر در این زندان برای آزادی خود هزینه های بسیاری برای گروه های وابسته به آنها داشته باشند.

 

بار دیگر صحنه ها تکرار می شوند، انفجاری انتحاری و در پی پان تلاش ناکام دیگر برای حمله به زندان مرکزی حلب نتیجه نهایی شکستی سهمگین است، که در پی آن دهها نفر از مهاجمان قتل عام می شوند.

 

این زندان با وجود ماه ها از محاصره طولانی کماکان پایدار است نه تنها پایدار است بلکه دیوارهای بیرونی این زندان که همچون دژی مستحکم است به قبرستانی برای مهاجمان مبدل شده است.

 

علت واقعی پایداری و ایستادگی این زندان در قبال حملات و یورش های پی در پی گروه های مسلح چیست؟

 

ایستادگی و استقامت این زندان دو عامل اصلی دارد که هر دوی عامل آن مربوط به ایستادگی و نفوذ ناپذیری آن می باشد.

 

یکی از مهمترین عوامل پایداری این زندان و جلوگیری از نفوذ گروه های تروریست مرتبط به القاعده به داخل آن به پایمردی و ایستادگی مدافعان از آن مربوط می باشد، نظامیان ارتش سوریه هم اکنون با تمام توان و تمام قدرت در حال دفاع از این زندان و جلوگیری از نفوذ تروریست ها به داخل آن هستند به گونه ای که حامیان این زندان اعلام کردند تا آخرین نفس و آخرین قطره خون خود از این مرکز دفاعی حمایت خواهند کرد، حتی از فرماندهان خود خواسته اند در صورت سقوط این زندان به دست گروه های تروریست بلا درنگ اقدام به بمبارن این زندان و نابودی کامل آن نمایند، دلیل دوم به نحوه ساخت این زندان مربوط می باشد.

 

 

زمان احداث این زندان به دوره اتحاد بین مصر و سوریه مربوط می باشد، زمانی که جمال عبدالناصر رئیس جمهوری فقید مصر تصمیم گرفت برای شهر بزرگ حلب زندانی جدید احداث شود، مهندسانی از اتحاد جماهیر شوروی سابق و از بلوک شرق برای ساخت و تاسیس آن به سوریه آمدند، محل احداث این زندان یک منطقه کاملاً  هموار و صاف انتخاب شد.

 

شکل هندسی این زندان به این صورت است که بنای اصلی در مرکز قرار می گیرد و بخش های جانبی به صورت شعاع خورشید به اطراف امتداد می یابند، این بخش ها به گونه ای طراحی شده اند که از مرکز آن حمایت و پشتیبانی می کنند و هر بخش با انحنایی که دارد از بخش مجاور خود حمایت می کند.

 

ماده اصلی مورد استفاده قرار گرفته برای ساخت دیوارهای داخلی و خارجی از بتون آرمه است و برای افزایش استحکام بنا از شن رودخانه ای بسیار فشرده کمک گرفته شده است، اما طبقه همکف زندان هیچ منفذ و خروجی ندارد و از طریق همکف نمی توان به هیچ نحو وارد زندان شد.

 

کسانی که قصد ورود به داخل زندان دارند باید از طریق پلکان خود را به طبقه اول ساختمان زندان برسانند، این تنها وردی منتهی به داخل و منتهی به خارج از زندان است، برای خروج باید از پیکان به بیرون پایین آمد، از این رو برای جلوگیری از ورود مهاجمان تنها کافی است چند تک تیرانداز خبره در بالای بلکان به انتظار بنشینند.

 

دیوار بیرونی این زندان با توجه به این که با استفاده از بتوان آرمه ساخته شده و بسیار هم دیوارهای بلندی دارد نمی توان به همان شیوه ای که تروریست ها به فرودگاه منغ و مدرسه نیروهای پیاده نظام در گذشته یورش بردند حمله کرد یعنی نمی توان از طریق ایجاد شکاف های بزرگ در دیواره ها و استقرار در این شکاف ها با استفاده از سلاح تک تیرانداز اشخاص داخل را هدف قرار داد بلکه این بنا به دلیل استحکام بالایی که دارد اشخاصی که قصد بالا رفتن از دیوارها دارند اگر بتوانند بالا بروند به سادگی توسط تنها یک تیرانداز می توان همه مهاجمان را از داخل زندان از پای در آورد.

 

اما اگر یک کامیون بمب گذاری شده خود را به طبقه هم کف این ساختمان بکوبد انفجار حاصل از این کامیون تاثیری بسیار جزئی خواهد داشت چرا که بنا با استفاده از بتن آرمه ساخته شده ، حتی اگر در دیوارها رخنه ای ایجاد کند و مهاجمان موفق به ورود به داخل آن شوند آنها هرگز قادر به رساندن خود از طبقه همکف به طبقه اول نخواهند بود.

 

پیش از آغاز بحران اقدامات ساخت و ساز با بنایی سیمانی بسیار بزرگ به عنوان توسعه این زندان آغاز شد و این بخش جدید در ناحیه جنوبی شکل گرفت که بعدها همین بنای جدید به عنوان مانعی دیگر مانع از گلوله باران این زندان از مناطق دور دست شد حتی یک بار مهاجمان موفق به ورود به داخل آن شدند اما بلافاصله قلع و قمع شدند.

 

 

طبقه هم کف این بنا همانگونه که گفته شد شبیه یک قلعه یا دژ مستحکم است و ساختمان های داخل آن نیز از طریق خندق هایی از هم جدا شده اند همین امر باعث افزایش تدابیر دفاعی از این بنا شده است.

 

در داخل این زندان محیطی قرارداده شده تا اگر قرار باشد آذقه ای از طریق هواپیما به داخل آن پرتاب شود این اقدام به سادگی و بدون هیچ مشکلی صورت گیرد، این مساله کاملا برعکس آن چیزی است که در فرودگاه منغ یا مدرسه آکادیمی ارتش یا بیمارستان کندی بوده می باشد.

 

در دیوارهای بیرونی این زندان چندین تیربار سنگین با کالیبر 23 میلیمتر تعبیه شده و گلوله های بسیار زیادی در داخل این زندان ذخیره شده است.

 

این نوع از سلاح سنگین به سادگی حتی در زره پوش ها هم نفوذ می کنند و اهداف را منهدم می سازند، برد مفید گلوله این سلاح چندین کیلومتر است، اما خیابان ها و کوچه های اطراف این زندان با سنگر بندی پوشش یافته اند، و این خیابان ها کاملاً پوشش امنیتی دارند، ویژگی این خیابان ها این است که موانعی که در سطح جاده در نظر گرفته شده مانع حرکت سریع تمام خودروها به سمت زندان و همچنین باعث می شود تا هدف قرار دادن این خودروها با استفاده از گلوله آر پی جی امری بسیار ساده باشد.

 

در مقابل تمام این تدابیر مهاجمان برای حمله به این زندان بسیار پراکنده و به دور از برنامه است و به عنوان مثال آنها ساختمان کشاورزی را که یکی از ساختمان های بلند شهر و در فاصله کمتر از یک کیلومتری قرار گرفته را اشغال کردند و با استقرار چندین قبضه سلاح 23 میلیمتری به سمت زندان تیراندازی می کنند و با استفاده از بلدوزر یا تراکتور یا کامیون بمب گذاری شده  سعی کردند با بمب گذاری این تجهیزات و با پوشش تیراندازی پیوسته از طریق سلاح 23 میلیمتری مانع اقدام مدافعان در هدف قراردادن مهاجمان با سلاح آر پی جی شوند اما این عملیات آنها هم با وجود تکرار چندین باره این سناریو ناکام ماند.

 

مهاجمان هم اکنون هدف اصلیشان از تکرار حملات به این زندان آزاد کردن زندانیان اسلامگرای تندرو است این هدف اکنون هدف اساسی جبهه النصره و الجبهه الاسلامیه است چرا که این زندان 48 زندانی وابسته به اسلامگرایان را جای داده و همگی به القاعده و از اعضای جند الشام هستند که در آغاز بحران سوریه از زندان نظامی صیدنایا به این زندان غیر قابل نفوذ انتقال یافتند.

 

منبع:تسنیم

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000