پرینت

درباره ما

 

در آغازین روزهای پس از دفاع مقدس، که دوران جهاد اصغر با سربلندی رزمندگان اسلام پایان رسیده بود و دوره جهاد اکبر فرا روی آنان خودنمایی می کرد امام شهیدان راهی نو را فراروی بسیجیان گشود. راهی نورانی که استمرار آن سربلندی و عظمت و شکل گیری تمدن بزرگ اسلامی را نوید می داد.

 

 بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) طی پیامی عارفانه، روشنگرانه و توام با آینده نگری دقیق که منبعث از بینش عمیق ایشان بود فرمان تشکیل بسیج دانشجو و طلبه را به عنوان یکی از ضروری ترین تشکل ها صادر نمودند و ضمن درخواست دفاع از انقلاب و اسلام در مراکز دانشگاهی و حوزوی، خواستار پاسداری از اصول تغییرناپذیر «نه شرقی و نه غربی» شدند و ضمن دعوت به اتحاد و یگانگی حوزه و دانشگاه چشم انداز ایجاد حکومت بزرگ اسلامی و فتح جهان توسط اسلام را فراروی مشتاقان و رهروان اسلام ناب محمدی(ص) قرار دادند.

 

به دنبال این پیام، استفساری از سوی جانشین وقت فرماندهی کل قوا از دفتر حضرت امام خمینی(ره) به عمل آمده که حضرت امام(ره) معین نمایند که متولی اداره بسیج دانشجو و طلبه چه ارگانی باشد؟ 
مرحوم حجت الاسلام سیداحمد خمینی  نظر بنیانگذار انقلاب اسلامی را به شرح ذیل پی نوشت نمودند:
 

«حضرت امام(ره) فرمودند: تشکیل بسیج دانشجو و طلبه به عهده بسیج مستضعفین سپاه پاسداران است.»

 

از محضر مقام معظم رهبری پیرامون بسیج دانشجویی استعلام گردید و معظم له فرمودند: «با بسیج دانشجویی موافقم و آن را لازم و ضروری می دانم.» و با رهنمودهای خویش بر محوریت دانشجویان به عنوان متولیان امر بسیج دانشجویی تأکید نمودند.

 

پس از آن شورای عالی انقلاب فرهنگی اصول کلی طرح نحوه تأسیس بسیج دانشجویی را تصویب نمود. لذا پس از تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی مرکز بسیج دانشجویی تهران تأسیس شد و مسئولیت تشکیل دفاتر بسیج را در دانشگاهها عهده دار گردید. با شکل گیری قانونی بسیج دانشجویی در دانشگاهها براساس توان بالای متکی بر ایمان دانشجویان بسیجی، بسیج دانشجویی به سرعت در این محیط مقدس تشکیل و گسترش یافت. و بدین سان فرزندان خمینی کبیر(ره) که افتخار بسیجی بودن آن پیرسفر کرده را برای خود موهبتی بزرگ می شمردند، آغازگر حرکت بنیادینی شدند که رسالت آن از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی و نوید دهنده فتح سنگرهای کلیدی جهان اسلام توسط اسلام ناب محمدی(ص) به عهده ایشان نهاده شده بود. راهی که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) نیز بر تداوم آن تأکید نموده و مهر تأیید زدند از این رو به منظور تحقق آرمانها و ارزشهای انقلاب اسلامی و ضرورت تسریع در حرکت اسلامی کردن دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و نیز اشاعه تفکر بسیجی  موافقت نامه هایی بین نیروی مقاومت بسیج با وزارت فرهنگ و آموزش عالی د، دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  به امضا رسید که طرفین در آن نسبت به تقویت و گسترش فعالیتهای بسیج دانشجویی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی تصریح کرده و جهت تحقق آن اعلام آمادگی نمودند. پس از طی دوره اولیه ایجادی و رشد سخت افزاری در بسیج دانشجویی، همت دانشجویان بسیجی علاوه بر توسعه کمی معطوف به افزایش هرچه بیشتر کیفیت و تحول نرم افزاری گردید.

بدین پشتوانه بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) در سال 1377 تاسیس شد .لذا بسیج دانشجویی روز به روز بر کمیت و کیفیتش افزوده می گردید و اقبال عمومی دانشجویان و اخلاص و منطق عمل آنها، راه را برای خدمتگزاری بیشتر می گشود.

 

به منظور نهادینه شدن تشکیل، تقویت و توسعه بسیج دانشجویی طرحی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح گردید که پس از بحث و بررسی و انجام کارشناسی لازم،  مجلس شورای اسلامی با اکثریت مطلق آرا و بدون هیچ مخالفی تصویب شد و سپس به تأیید شورای نگهبان رسید.

این مصوبه  توسط رئیس مجلس شورای اسلامی به اطلاع رئیس جمهوری اسلامی ایران رسیده است و رئیس جمهوری اسلامی نیز  آن را به وزارتخانه های ذیربط ابلاغ فرمودند.

 

یکی دیگر از سرفصل های تحولی بسیج دانشجویی آغاز شد، در این سال شرکت کنندگان در نهمین نشست سالانه بسیج دانشجویی سراسر کشور توفیق دیدار با مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را یافته و ضمن بیان دیدگاههای خویش، به استماع سخنان گهربار ایشان شامل رهنمودها و تأیید رویکردهای اعلام شده بسیج دانشجویی نایل آمدند.

 

از اواخر همان سال فعالیتهای جدی مبتنی بر رویکرد آینده نگر و استراتژیک آغاز شد که بحمدالله منجر به تغییرات بینشی، نگرشی، روشی و ساختاری در این تشکل گردید.

 

جلوه های این تحول وجود بالغ بر دو هزار و پانصد دفتر بسیج دانشجویی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور بوده که به فضل الهی با گذشت زمان برانسجام، اثربخشی و پویایی آن در راستای نقش آفرینی شایسته در عرصه های دانشگاه، اجتماع و فرای مرزهای جغرافیایی در ابعاد اعتقادی، فرهنگی، علمی، سیاسی، ورزشی، صنفی و آمادگیهای دفاعی می باشد.

 

امید است با توجه به پشتوانه های ایمانی، علمی، قانونی و انگیزشی بتوانیم گامی مؤثر در طریق بندگی خداوند بزرگ و خدمت به خلق او برداریم.

 


 

آیین نامه اجرایی قانون تشکیل، تقویت و توسعه بسیج دانشجویی

 

مقدمه :
در اجرای تبصره 4 قانون تشکیل، تقویت و توسعه بسیج دانشجویی (مصوب جلسه مورخ 22/09/77 مجلس شورای اسلامی) و اختیارات تفویضی مقام معظم رهبری ( نامه شماره 47355 - 1 / م مورخ 3/12/77)، آیین نامه اجرایی قانون مزبور به شرح ذیل به تصویب رسید.

فصل اول : کلیات
ماده 1- در این آیین نامه عناوین زیر، جایگزین تعاریف کامل آنها می‏گردد:
1- 1- فرهنگ و تفکر بسیجی: مجموعه رفتار، گفتار، روش و اندیشه را شامل می گردد که منبعث از مبانی انقلاب اسلامی و تعالیم حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری است. ایثار ، شهادت، عدالت خواهی، حسن سلوک، عشق به ولایت، حضور در صحنه ها، خیرخواهی، خلوص، تعبد و معنویت از شاخصه های این فرهنگ غنی است.
2-1 -  دانشگاه ، مؤسسه یا مرکز آموزش عالی: کلیه دانشگاهها و مراکز آموزش عالی اعم از دولتی یا غیردولتی که امر آموزش بالاتر از مقطع تحصیلی متوسطه را برعهده دارند.
تبصره: هر واحد دانشگاهی وابسته به دانشگاههای دولتی در دیگر شهرها و نیز هر واحد دانشگاه غیردولتی، یک مرکز یا واحد آموزش عالی مستقل محسوب می شود.
3-1 -  محدوده دانشگاهها: عبارت است از کلیه فضاهای دانشگاهی؛ شامل فضاهای آموزشی، پژوهشی، خوابگاهها و محوطه دانشگاه یا دانشکده.
تبصره : مراکز پژوهشی محض که فاقد دانشجو هستند مشمول این بند نمی شوند.
4-1 -  جذب : ایجاد شرایط و بستر مناسب برای همیاری، مشارکت و عضویت داوطلبانه دانشجویان در بسیج دانشجویی.
تبصره : شرایط عضویت شامل عموم دانشجویان شاغل به تحصیل در آن دانشگاه می باشد که به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اهداف انقلاب اسلامی اعتقاد دارند.
5-1 -  آموزش: برگزاری دوره های آموزشی حول محورهای فرهنگی، علمی و دفاعی.
6-1 - سازماندهی: برقراری ارتباط منسجم، منظم و تعیین وظایف مشخص بین اعضا، متناسب با عرصه های مختلف فرهنگی، علمی و دفاعی.

 

ماده 2- اهداف بسیج دانشجویی عبارتند از:
1-2-  تحقق فرامین و رهنمودهای حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری.
2-2- تقویت روحیه همیاری و مسؤولیت پذیری.
3-2-  بسط فرهنگ و تفکر بسیجی.
4-2- ایجاد آمادگی دفاع همه جانبه از دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه های گوناگون فرهنگی، علمی و دفاعی.

فصل دوم: وظایف
ماده 3- بسیح دانشجویی برای نیل به اهداف مذکور از شیوه های زیر استفاده خواهد کرد:
1-3- جذب ، آموزش و سازماندهی دانشجویان داوطلب.
2-3- آشنا ساختن دانشجویان با فرهنگ ایثار و شهادت و معرفی اسوه های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس.
3-3- همکاری در توسعه تحقیقات و پژوهشهای فرهنگی علمی و دفاعی در راستای پیشرفت و سازندگی کشور.
4-3-  حفظ و ارتقای روحیه استکبار ستیزی در دانشجویان.
5-3- برگزاری یادواره ها ، همایش ها، جشنواره ها و مسابقات مورد نیاز.
6-3- برگزاری دوره ها، اردوها و کلاسهای فرهنگی، علمی و دفاعی.
تبصره: دوره های علمی دفاعی در خارج از دانشگاه برگزار می شود.
7-3- انتشار جزوات و نشریات بسیج دانشجویی مطابق ضوابط مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی و دستورالعمل های ذیربط.
8-3- همکاری با مسؤولان دانشگاه و تشکلهای دانشگاهی طبق ضوابط و دستورالعمل های نیروی مقاومت بسیج.

فصل سوم : اجرا
ماده 4- بسیج دانشجویی نیروی مقاومت موظف است با همکاری و هماهنگی با رؤسای دانشگاهها برای نیل به اهداف یاد شده در قانون و این آیین نامه نسبت به ایجاد و توسعه بسیج دانشجویی دردانشگاهها اقدام نماید.
ماده 5- دانشگاهها و مراکز آموزش عالی دولتی و غیردولتی موظفند علاوه بر حمایت های معنوی و قانونی، امکانات مورد نیاز بسیج دانشجویی از قبیل مکان و … را در حد مقدورات و متناسب با توان دانشگاهها تأمین نمایند.
ماده 6- مسؤول سازمان بسیج دانشجویی با نظرخواهی از دانشجویان بسیجی هر دانشگاه، سه نفر را کتبا به ریاست دانشگاه معرفی می نماید و با توافق طرفین، یکی از آنها با حکم مسؤول سازمان بسیج دانشجویی به عنوان مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه منصوب می‏شود.
تبصره: نحوه نظرخواهی از اعضای بسیج دانشجویی مطابق شیوه نامه ای است که به تصویب نیروی مقاومت بسیج خواهد رسید.
ماده 7- بودجه و امکانات مورد نیاز برای فعالیت های بسیج دانشجویی از محل اعتباراتی که می بایست در بودجه سالانه وزارتخانه های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیش بینی شود تأمین خواهد شد.
ماده 8- وزارتخانه های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد اسلامی برای تقویت بنیه علمی و حمایت از فعالیت هسته های علمی دانشجویان بسیجی از محل اعبتارات پژوهشی در حد توان حمایت لازم را به عمل خواهند آورد.
ماده 9- بسیج دانشجویی، فعالیت های فرهنگی و علمی خود را با ریاست دانشگاه هماهنگ خواهد نمود و در مواردی که فعالیت های بسیج دانشجویی با حمایت مالی دانشگاه انجام می پذیرد اخذ مجوز از شورای فرهنگی دانشگاه ضروری است.
ماده 10- بسیج دانشجویی ضمن پرهیز از ورود به جناح بندی های حزبی و سیاسی، با حفظ شأن و منزلت بسیج درخصوص راهپیمایی و تجمعات دانشجویی از هیات نظارت دانشگاه مجوز خواهد گرفت.

آیین نامه فوق در 10 ماده و 5 تبصره، در جلسات 468، 470، 471 و 472 مورخ 5/07/79، 17/08/79، 15/09/79 و 13/10/79 به تصویب شورایعالی انقلاب فرهنگی رسید.


 

 

حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا... (عج) به عنوان سنگری که در آن افسران نبرد نرم به جهاد علمی و عملی اشتغال دارند بیش از یک دهه و اندی است که فعالیت موثر و حرکت جهاد گونه خویش را درعرصه های متنوع علمی، فرهنگی، مذهبی و جهادی آغاز نموده و به یاری خداوند متعال فعالیت های خویش را عمق داده و گسترش بخشیده است.
در عرصه فعالیت های جهادی، کانون یاوران جهادگر به مدت نه سال ( شانزده دوره) که نهضت خدمت رسانی به محرومین و مستضعفین را در 2 بازه زمانی تعطیلات عید نوزوز و تابستان آغاز نموده است و در این مسیر مفتخر به دریافت تشویق نامه کتبی با دست خط مبارک مقام عظمای ولایت گردیده است. لازم به ذکر است در آخرین دوره در آبان ماه سال جار ی کانون به مدت 10 روز با حضور 50 دانشجو خدمات گسترده عمرانی، پزشکی و فرهنگی را در روستاهای محروم بخش سوسن از توابع شهرستان ایذه صورت داده است.
در عرصه فعالیت های مطبوعاتی، حوزه دو نشریه حرفه ای و وزین به نام های آرمانگرا و تولی را منتشر و در مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی توزیع می نماید که بارها در جشنواره های متنوع مورد کسب رتبه و تشویق قرار گرفته است که آخرین مورد آن در بخش فرهنگی اجتماعی در هشتمین جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور رتبه دوم را کسب نموده است.
در عرصه برنامه های مذهبی حوزه مدتی است هیئت دانشجویی رایه الهدی را تاسیس نموده است و برنامه های فاخر مذهبی را در ایام اعیاد و ایام شهادت معصومین به شکل متمرکز و برجسته برگزار می کند.
حوزه در ضمن برنامه های متنوع علمی، کارگاه و نشست های سیاسی، برنامه های اردویی راهیان نور و زیارتی اعم از اعزام دانشجویان در 12 دوره به عتبات عالیات و ... را نیز در کارنامه خویش دارد.


بفرموده رهبر معظم انقلاب: «بسيج با ارزش ترين نعمت هاست» كه خداي منان توفيق عضويت و فعاليت در اين نهاد مقدس را به بندگان عاشق عنايت مي فرمايد.
از آنجايي كه بسياري از امور نظير فارغ التحصيلي دانشجويان (بويژه براي پزشكان)، قضات، نمايندگان مجلس، رياست جمهوري و ... داراي آداب و قرائت سوگند و ... مي باشد و يا در اعمال معنوي نظير حجّ نيز مناسك خاصّي وجود دارد لذا شايسته و بايسته است عضويت در بسيج نيز با آيين خاصّ و با شكوهي كه بر زيبايي اين خاطره بيفزايد؛ برگزار شود. به همين جهت بفرموده سردار رييس محترم سازمان بسيج مستضعفين، مصوب گرديد طي مراسم ويژه اي در يكي از اماكن مذهبي هر شهر يا شهرستان، متن زير طبق مشخصات مندرج توسط اعضاي جديدالورود بسيج قرائت گردد:

 
توسط قسم دهنده خوانده مي شودوبسيجيان آرام و همزمانآنرا ( بصورت مناجات) مي خوانند:

»من المؤمنين رجال صدقوا ما عاهدوا الله عليه فمنهم من قضي نحبه و منهم من ينتظر وما بدلوا تبديلا«

 اي خداي كريم ترا سپاس، كه مرا ازظلمت ها رهانيدي و براه مستقيم هدايتم فرموديتا ازميان تمام مكاتب ، مكتبشهيدان و شاهداني را برگزينم كه پيروانش برگلدسته هاي رفيع آن، اذان شهادت ورشادت سرداده اند.

و معراج پاك انديشه اسلامي را هدف گيرم ، كه رهروانش، نشاندر گمنامي و بي نشاني گرفته اند.

و نام خود را در دفتر تشكلي ثبت كنم كه همهمجاهدان، از اولين تا آخرين، آنرا امضاء نموده اند.


قسم دهنده مي خواندبصورت مقطع و بسيجيان (بصورت حماسي و قاطعانه) بلند جواب مي دهند:


ـاي پروردگار مهربان، اينك كه نعمت بي بديل، عضويت در لشكر مخلص خود را، نصيبمفرموده اي به شكرانه ي، حضور در اردوگاه منتظران مهدي موعود (عج)، بر محمد وآل محمد، درود مي فرستم، و با تو اي خداي خبير و بصير، عهد مي بندم:

ـ پيوسته،در آمادگي براي جهاد، بكوشم، و هرگز با طاغوت ها، و جهانخواران، سازش نكنم.

ـبا تهذيب نفس، خود را بسازم، و هرگز تسليم، زر و زيور دنيا طلبان، نگردم.

ـ باآگاهي، و بصيرت روزافزون، پرده هاي تزوير را، كنار زنم، و لحظه اي از مسير ولايت،جدا نشوم.

ـ تمامي استعدادها، و توانايي هاي خود را، در جهت استمرار، راهنوراني، و نه شرقي و نه غربيِ امام خميني (ره)، و تحقق آرمانهايِ، ياران بسيجيشهيد، بكار بندم.

ـ و تا آخرين منزل ، آخرين نفس، و آخرين قطره خون، براي اعلايكلمۀ الله، بايستم،و شهادت در اين راه را، قله افتخار بدانم.

ـ به دوستانخدا مهر ورزم، و با دشمنان او نسازم.

ـ همواره ياور مظلومان، و خصم ستمگرانباشم.

- در خود سازي، و تقويت ايمان خود، و گسترش قانون خدا، در جهان بكوشمتا بانگ لا اله الا الله، و محمد رسول الله، بر تمام جهان، طنين نيفكند، دست ازمبارزه، با شرك و كفر و نفاق، بر ندارم.


قرائت آرام تر و تكرار آهسته توسطبسيجيان دست ها به صورت دعا بالا بيايد:

خداوندا ؛

اين عهدي بود كه بهفضل تو بر جان و زبانم جاري شد و پايداري بر آن، جز با مدد تو ممكن نخواهدبود.

پس به لطف خود، مرا در اين راه ثابت قدم بدار، و در روز محشر نيز بابسيجيانم محشور فرما.

»ربنا لاتزغ قلوبنا بعد اذهديتنا وهب لنا من لدنك رحمهانك انت الوهاب«

 

دست جمعي قرائت مي شودبا صداي بلند:

بسم ا... الرحمنالرحيم

»اذا جاء نصرالله والفتح * ورايت الناس يدخلون في الدين الله افواجا*فسبح بحمد ربك واستغفره انه كان توابا«


دو ركعت نماز شكرِ ورود به بسيج.

 

کتاب معرفی بسیج دانشجویی

 

کتاب معرفی بسیج دانشجویی
 

 

کتاب زیر مجموعه ای در معرفی بسیج دانشجویی است.

برای دیدن متن کتاب اینجا کلیک کنید

 


shora

نام ونام خانوادگی

سمت

شماره تماس

علی مهتدی

 مسئول حوزه

 09128669336